در فصل‌های گرم سال همه ما سعی می‌کنیم که از بهترین امکانات برای خنک‌ کردن هوای خانه استفاده کنیم تا بتوانیم هوایی خنک و دلنشین را تجربه کنیم. در بعضی از شهرهای ایران، هوا انقدر گرم نیست که نیاز به نصب کولر گازی و کولر آبی وجود داشته باشد و به همین دلیل، از پنکه سقفی یا رومیزی برای خنک کردن هوای محیط استفاده می‌شود.

پنکه سقفی، وسیله‌ای است که کمک می‌کند بتوانیم هوای داخل خانه را به گردش در بیاوریم و با باد خنکی که از پنکه دریافت می‌کنیم، احساس خنکی کنیم و از کلافگی ناشی از گرمای زیاد در امان بمانیم.

یکی از مشکلات شایعی که در استفاده از پنکه سقفی ممکن است با آن مواجه شوید، صدای زیاد پنکه سقفی است. گاهی اوقات پس از روشن‌ کردن پنکه سقفی، صدا و لرزش زیادی را از پنکه سقفی می‌شنوید که ممکن است این موضوع شما را نگران کند و فکر کنید قرار است پنکه از سقف جدا شده و روی زمین بیفتد!

در این مقاله می‌خواهیم درباره این صحبت کنیم که علت لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی چیست؟ و سپس با هم موارد مهمی که باعث ایجاد صدای فراوان در پنکه سقفی می‌شود را بررسی می‌کنیم تا بتوانید مشکلات مختلف را بررسی کرده و آنها را رفع کنید و از شر صدای زیاد پنکه سقفی خلاص شوید.

اگر به دنبال این هستید که مشکل لرزش و صدای پنکه سقفی خودتان را برطرف کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و روش حل مشکل لرزش و صدای پنکه را یاد بگیرید.

علت لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی
علت لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی

دلایل لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی چیست؟

در ادامه این مقاله، برخی از مهم‌ترین دلایل لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی را بررسی می‌کنیم تا بتوانید به‌راحتی این موارد را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل، آنها را سریعاً حل کنید.

توصیه ما این است که موارد مختلف گفته شده را دقیقاً بررسی کنید تا در نهایت بتوانید عیب‌یابی پنکه سقفی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و صدای زیاد پنکه سقفی را به‌صورت کامل ریشه‌کن کنید.

1- نصب نادرست پنکه سقفی:

نصب پنکه سقفی اصول خاصی دارد که باید حتماً این اصول را رعایت کنید تا بتوانید به‌درستی از پنکه استفاده کنید.

متأسفانه، خیلی از افراد، بدون داشتن تخصص کافی برای نصب پنکه سقفی اقدام می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که در آینده با مشکلات زیادی مانند کنده‌ شدن پنکه از سقف یا لق زدن آن مواجه شوند!

توصیه ما این است که برای نصب پنکه سقفی، حتماً از افراد متخصص در این کار کمک بگیرید. یادتان باشد که در سقف‌های کاذب حتماً از آویزهای باکیفیت استفاده کنید تا بتوانید حرکت پنکه را به‌درستی مهار کرده و آن را نصب کنید و در آینده مشکلی برایتان ایجاد نشود. این مورد اغلب در مورد نصب لوستر هم اتفاق می افتد. از قدیم هم گفتن که را باید به کاردون سپرد. بنابراین حتما برای نصب از نصاب حرفه ای کمک بگیرید.

نصب پنکه سقفی
نصب پنکه سقفی

2- شل‌ شدن پره‌ها:

پنکه‌های سقفی معمولاً دارای سه یا چهارپره هستند که پس از مدتی استفاده، ممکن است این پره‌ها شل شوند و در هنگام کار کردن پنکه سقفی، سروصدا و لرزش زیادی را مشاهده کنید.

شل بودن یک یا چند پره، باعث می‌شود که در هنگام گردش پنکه تعادل به‌خوبی برقرار نباشد و همین موضوع باعث تاب‌ خوردن و لق زدن پنکه خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید این موضوع را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز پره‌ها را کاملاً محکم کنید تا مشکلی در کارکرد پنکه سقفی ایجاد نکنند و بتوانید بدون مشکل از پنکه استفاده کنید.

شما می‌توانید کار تعمیر پنکه سقفی منزلتان را به تیم حرفه‌ای و متخصص هوم سرویز بسپارید تا با هزینه مناسب، این کار را برای شما انجام دهند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر پنکه هم ارائه میده؟ 90002021 گرفتن قیمت

تعمیر پره‌های پنکه سقفی
تعمیر پره‌های پنکه سقفی

3- نصب در محل نامناسب:

معمولاً در آپارتمان‌های امروزی، از سقف‌های کاذب استفاده می‌شود و در این سقف‌ها، احتمال شل‌ شدن و لق زدن پنکه بسیار زیاد است و باعث می‌شود که در آینده دچار مشکل شوید.

پنکه سقفی وزن زیادی دارد و در هنگام کار کردن نیز ممکن است فشار بیشتری را به سقف وارد کند؛ به همین دلیل، باید حتماً آن را در جای مناسب و محکمی نصب کنید.

سعی کنید حتماً مکان مناسبی را برای نصب پنکه سقفی خودتان انتخاب کنید. همان‌طور که در موارد قبلی نیز گفتیم، اگر می‌خواهید پنکه را در سقف کاذب نصب کنید، از آویزهای قدرتمند استفاده کنید که از خراب‌ شدن سقف و کنده‌شدن پنکه سقفی جلوگیری کنند.

نصب پنکه سقفی
نصب پنکه سقفی در مکان مناسب

4- تراز نبودن پنکه:

یکی از اصول نصب پنکه سقف این است که آن را تراز کنید و نصب پنکه را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. گاهی اوقات ممکن است به‌خاطر نصب نادرست پنکه یا مناسب نبودن بستر پنکه، متوجه شوید که پنکه کمی کج است و همین موضوع باعث می‌شود که در عملکرد پنکه اختلال ایجاد شود.

در این حالت، برای رفع صدای زیاد پنکه سقفی، حتماً از یک متخصص بخواهید تا کار تراز کردن و نصب درست پنکه سقفی را برای شما انجام دهد تا پنکه در جای درست خود قرار بگیرد.

تراز نبودن پنکه سقفی
تراز نبودن پنکه سقفی

5- اتصال نامناسب پره‌های پنکه سقفی:

به‌خاطر حمل‌ونقل راحت پنکه‌های سقفی، این قطعات از قبل به هم متصل نیستند و هنگام نصب پنکه‌های سقفی، قطعات آن را به یکدیگر متصل می‌توانند تا بتوان از پنکه استفاده کرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد و باعث ایجاد صدای زیاد پنکه سقفی شود، اتصال نامناسب پره‌های پنکه است. اتصال نادرست پره‌های پنکه، باعث ایجاد سروصدا شده و باعث می‌شود که پره‌ها زودبه‌زود شل شده و نیاز به سفت کردن داشته باشند.

برای رفع این مشکل، نیاز است که پره‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را باز کنید و مجدداً به روش درست نصب کنید. اگر هم خودتان این کار را بلد نیستید حتماً از یک فرد متخصص برای نصب و تعمیر پنکه سقفی کمک بگیرید تا این موضوع را بررسی و اصلاح کند.

اتصال نامناسب پره‌های پنکه سقفی
اتصال نامناسب پره‌های پنکه سقفی

6- مشکل در سیم‌پیچی موتور:

گاهی اوقات، صدای زیاد پنکه سقفی به دلیل وجود ایراد در موتور پنکه است.

اگر حس کردید که هیچ‌کدام از موارد بالا، دلیل صدای زیاد پنکه سقفی نیستند و احتمالاً دلیل دیگری برای این موضوع وجود دارد، توصیه ما این است که حتماً از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا سیم‌پیچی موتور پنکه را بررسی کرده و عیب‌یابی کند.

وجود مشکل در سیم‌پیچی موتور پنکه سقفی باعث می‌شود که پنکه هنگام روشن‌ شدن و کار کردن، صدای زیادی تولید شود و این صدا باعث اذیت‌ شدن شما خواهد شد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر پنکه هم ارائه میده؟ 90002021 گرفتن قیمت

وجود مشکل در سیم‌پیچی پنکه
وجود مشکل در سیم‌پیچی پنکه

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله در مورد این صحبت کردیم که علت لرزش و صدای زیاد پنکه سقفی چیست؟ گفتیم که چرا گاهی اوقات پنکه سقفی صدای زیادی را از خود تولید می‌کند و با هم دلایل مختلفی که برای این مشکل وجود دارند را بررسی کردیم.

در صورتی‌ که خودتان هیچ‌گونه تخصصی در زمینه نصب و تعمیر پنکه سقفی و یا فن کویل سقفی ندارید، حتماً از یک فرد کاربلد کمک بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، مشکل پنکه شما را پیدا کند و کار تعمیر پنکه سقفی را برای شما انجام دهد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که با دلایل صدای زیاد پنکه سقفی آشنا شوید و در صورت مواجه‌ شدن با مشکل سروصدای زیاد پنکه سقفی، به‌سرعت این مشکل را حل کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و دعوت می‌کنیم سایر مقالات مانند دلیل طولانی شدن مدت زمان شستشو در ماشین ظرفشویی را در وبلاگ هوم سرویز بخوانید و با مزایای داشتن کولر آبی کوچک آشنا شوید.

برای دریافت خدمات مختلف هوم سرویز هم کافی است به سایت و اپلیکیشن هوم سرویز مراجعه کنید و درخواست خود را برای خدمات موردنظرتان ثبت کنید.

هوم سرویز با ارائه بیش از ۴۰۰ نوع سرویس، آماده ارائه خدماتی مانند نصب کولر آبی و سرویس کولر گازی برای شما عزیزان است تا بتوانید در روزهای گرم تابستان، از وجود هوایی خنک و دلپذیر در منزل خود لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *