یکی از کارهای عالی برای تغییر دکوراسیون منزل، نقاشی ساختمان است. در هنگام خانه‌تکانی عید و بازسازی منزل، نقاشی ساختمان انجام می‌شود تا دیوارهای منزل، ظاهری جذاب و نو داشته باشند. برای نقاشی دیوارهای ساختمان، می‌توان از انواع رنگ‌ها استفاده کرد که هرکدام از این رنگ‌ها، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها برای نقاشی دیوارهای ساختمان، رنگ اکریلیک است. افراد زیادی ترجیح می‌دهند که از رنگ اکریلیک برای نقاشی دیوارهای ساختمان خود استفاده کنند تا منزلی زیبا و جذاب داشته باشند.

اما رنگ اکریلیک چیست؟ رنگ اکریلیک، چه مزیت‌هایی نسبت به رنگ‌های دیگر ساختمان مانند رنگ‌ روغنی و رنگ پلاستیکی دارد؟ مزایا و معایب رنگ اکریلیک نسبت به رنگ‌های دیگر چیست؟ با استفاده از رنگ اکریلیک، نقاشی ساختمان متری چند می‌شود؟

برای انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان، احتمالاً این سوال‌ها برای شما هم ایجاد می‌شوند و دوست دارید جواب آنها را بدانید تا بتوانید با خیال راحت، به کار رنگ‌آمیزی ساختمان خودتان بپردازید و این کار را به بهترین شکل انجام دهید.

در این مقاله ما می‌خواهیم در مورد این صحبت کنیم که رنگ اکریلیک چیست و چه تفاوتی با رنگ‌های معمولی دارد؟ همچنین به این موضوع اشاره می‌کنیم که رنگ اکریلیک ساختمان چه مزیت‌ها و معایبی دارد و آیا انتخاب خوبی برای منزل شما است یا خیر؟

اگر به دنبال رنگ‌آمیزی ساختمان خودتان هستید و به استفاده از رنگ اکریلیک برای نقاشی دیوارهای ساختمان فکر می‌کنید، از شما دعوت می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با مزایای نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک بیشتر آشنا شوید.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک یا لاتکس، نوعی رنگ مبتنی بر آب است که ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی دارد. استفاده از رنگ‌های اکریلیک بسیار راحت است و شما می‌توانید دیوارهای داخلی خانه خود را به‌راحتی رنگ بزنید.

همچنین رنگ اکریلیک نوعی رنگ غیرسمی و بدون بو است و در زمان کار با رنگ‌های اکریلیک، بوی نامطبوعی را احساس نخواهید کرد و از این نظر اذیت نمی‌شوید. رنگ‌های اکریلیک در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و بیشتر از رنگ‌های پلاستیک و رنگ‌ روغنی، محبوب شده‌اند.

رنگ اکریلیک از مزایای رنگ‌ روغنی مانند قابلیت شستشو و مقاومت در برابر آب برخوردار است.

تفاوت اصلی رنگ اکریلیک با سایر رنگ‌های ساختمانی، میزان رزین استفاده شده در آن است. رنگ اکریلیک تمام مزایای رنگ‌ روغنی و رنگ پلاستیک را همزمان دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای نقاشی محیط داخلی و محیط خارجی ساختمان محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که تفاوت رنگ روغن و رنگ پلاستیک را در وبلاگ هوم سرویز بخوانید و با ویژگی‌های رنگ روغنی و رنگ پلاستیک بیشتر آشنا شوید.

رنگ اکریلیک

جالب است بدانید که رنگ اکریلیک برای فضاهای بیرونی خانه مانند راه‌پله و پارکینگ نیز کاربرد دارد. شما می‌توانید نقاشی درب پارکینگ را با استفاده از این رنگ انجام دهید تا فضاهای بیرونی منزل شما زیباتر شود و بتوانید هزینه نقاشی پارکینگ را کاهش دهید.

مزایای رنگ اکریلیک

مزایای رنگ اکریلیک چیست؟

حالا که متوجه شدید رنگ اکریلیک چیست، بهتر است با مزایای رنگ اکریلیک نیز آشنا شوید که باعث محبوبیت این مدل رنگ شده‌اند. موارد زیر، از جمله امتیازات رنگ اکریلیک نسبت به سایر رنگ‌های ساختمانی هستند:

 1. خشک‌ شدن سریع: اولین مزیت رنگ اکریلیک این است که مانند رنگ پلاستیک خیلی سریع خشک می‌شود و به مدت زمان طولانی برای خشک‌ شدن نیاز ندارد.
 2. بدون بو: رنگ اکریلیک مانند رنگ پلاستیک، بوی بدی را ایجاد نمی‌کند و از این نظر اذیت نخواهید شد.
 3. استفاده آسان: رنگ بر پایه آب است و به‌راحتی با آب رقیق می‌شود. شما می‌توانید رنگ‌های غلیظ اکریلیکی را با مقدار مناسب آب رقیق کرده و سپس اتاق‌های خانه خود را به‌راحتی رنگ کنید.
 4. قابلیت شستشو: این نوع رنگ مانند رنگ‌ روغنی، قابلیت شستشو را نیز دارد و می‌توانید به‌راحتی آن را شستشو داده و تمیز کنید تا آلودگی‌های سطح آن پاک شود.
 5. استفاده به‌ عنوان عایق: استفاده از رنگ اکریلیک در قسمت‌های بیرونی ساختمان، به زیباتر شدن ظاهر ساختمان شما کمک می‌کند و نقش عایق در برابر رطوبت را دارد.
 6. مقاومت بالا: یکی از معایب رنگ‌های پلاستیک و روغنی این است که پس از مدتی دچار ترک‌ خوردگی و پوسته‌ پوسته شدن می‌شوند. اما مقاومت رنگ‌های اکریلیک بسیار بالا بوده و ضد آب بودن هستند؛ همین موضوع باعث می‌شود که چنین مشکلاتی اصلا برای رنگ‌های اکریلیک پیش نیاید و سطح رنگ با گذشت زمان خراب نشود.
 7. سازگاری با محیط‌زیست: حلال بودن رنگ اکریلیک با آب، باعث شده است که رنگ اکریلیک، رنگی سالم و سازگار با محیط‌ زیست باشد و برای انسان‌ها و محیط‌زیست، هیچ‌گونه ضرری را به همراه نداشته باشد.
 8. قابل استفاده در مکان‌های مختلف: یکی از مزیت‌های مهم رنگ اکریلیک این است که انواع مدل‌های رنگ اکریلیک با مقادیر مختلف رزین تولید می‌شود و می‌توان از این رنگ در محیط‌های داخلی و خارجی منزل استفاده کرد.
 9. چسبندگی مناسب: رنگ اکریلیک روی سطوح زیرین خود به‌خوبی می‌چسبد و ماندگاری بالایی دارد. این موضوع کمک می‌کند که رنگ اکریلیک به خوبی دیوار را پوشش دهد و به‌راحتی از دیوار جدا نشود.
 10. حفظ جلای رنگ به مدت طولانی: رنگ اکریلیک در مقایسه با سایر رنگ‌های روغنی، مقاومت بیشتری در برابر اشعه UV نور خورشید و عوامل محیطی دارد. در نتیجه جلای این رنگ و میزان براق بودن آن به مدت طولانی حفظ می‌شود و رنگ اکریلیک، سریعاً زرد و بدرنگ نمی‌شود.
استفاده از رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان

معایب رنگ اکریلیک چیست؟

حالا که با مزیت‌های رنگ اکریلیک آشنا شدید، نیاز است که معایب آن را نیز بدانید تا بتوانید در نهایت تصمیم‌گیری بهتری برای انتخاب این رنگ داشته باشید.

از جمله معایب رنگ اکریلیک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. براقی کمتر: میزان براق بودن و درخشش رنگ اکریلیک نسبت به رنگ‌ روغن، کمتر است. به همین خاطر احتمال دارد که به سراغ رنگ روغن بروید تا از رنگی براق برای نقاشی دیوارهای خانه خود استفاده کنید.
 2. خشک شدن سریع: رنگ اکریلیک خیلی سریع خشک می‌شود و می‌توان خیلی سریع مراحل نقاشی ساختمان را با این رنگ تکمیل کرد. سریع خشک شدن رنگ اکریلیک هم مزیت آن است و هم یکی از معایب آن محسوب می‌شود؛ زیرا اگر در جایی اشتباه یا خرابکاری کنید، فرصت کافی برای ایجاد تغییر را نخواهید داشت.
 3. تغییر رنگ: رنگ اکریلیک ماندگاری بسیار خوبی دارد؛ اما پس از اینکه خشک می‌شود، ممکن است رنگ آن کمی تغییر کند. به همین خاطر نیاز است که ترکیب و ساخت رنگ را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام دهید تا دیوارهای منزل شما دقیقاً به رنگ دلخواهتان دربیایند.
 4. احتمال پوسته پوسته شدن رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی: اگر رنگ اکریلیک روی لایه‌های رنگ روغنی قرار بگیرید، پوسته پوسته شده و خراب می‌شود و به همین خاطر برای نقاشی خانه‌های بسیار قدیمی مناسب نیست.
 5. احتمال ساییدگی رنگ در محیط‌های پرتردد: در صورت استفاده از رنگ اکریلیک در بعضی قسمت‌ها مانند درب چوبی، این احتمال وجود دارد که شاهد ساییدگی رنگ اکریلیک و از بین رفتن آن باشید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نقاشی هم ارائه میده؟ 90002021 گرفتن قیمت

معایب رنگ اکریلیک

حالا که با مزایا و معایب رنگ اکریلیک آشنا شدید، می‌توانید آگاهانه‌تر این رنگ را برای نقاشی دیوارهای منزل خود انتخاب کنید.

بهترین کار برای نقاشی ساختمان، کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای و باتجربه است تا کار رنگ‌آمیزی دیوارهای ساختمان شما به بهترین شکل ممکن انجام شود. برای تغییر رنگ و ظاهر دیوارهای منزل، شما می‌توانید از خدمات نقاشی دیوارهای ساختمان، نقاشی درب پارکینگ و خدمات نقاشی پارکینگ استفاده کنید و کار رنگ زدن دیوارهای منزلتان را به تیم حرفه‌ای هوم سرویز بسپارید.

نقاشی ساختمان

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله در مورد این صحبت کردیم که رنگ اکریلیک چیست و گفتیم و چه تفاوتی با رنگ‌های معمولی دارد. همچنین دلایل محبوبیت رنگ اکریلیک و مزایا و معایب این مدل را بررسی کردیم.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که با رنگ اکریلیک بیشتر آشنا شده باشید و بتوانید مناسب‌ترین و بهترین مدل رنگ را برای نقاشی دیوارهای ساختمان خود انتخاب کنید.

از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید از شما متشکریم و دعوت می‌کنیم سایر مقالات مانند ایده‌های جالب برای رنگ‌آمیزی راه‌ پله را در وبلاگ هوم سرویز بخوانید و با اصول انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان آشنا شوید.

برای دریافت خدمات مختلف هوم سرویز هم کافی است به سایت و اپلیکیشن هوم سرویز مراجعه کنید و درخواست خود را برای خدمات موردنظرتان ثبت کنید.

هوم سرویز با ارائه بیش از ۴۰۰ نوع سرویس، آماده ارائه خدماتی مانند نقاشی نمای ساختمان برای شما عزیزان است تا بتوانید فضای منزل خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید و از محیط زندگی خود بیشتر لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *