این روزها اکثر افراد در آپارتمان‌ها و شهرها زندگی می‌کنند و به همین دلیل از طبیعت دور هستند. علاقه ذاتی انسان به طبیعت باعث شده است که افراد، اقدام به نگهداری گیاهان آپارتمانی کنند و از انواع گیاهان در خانه خود مراقبت کنند تا بتوانند انرژی مثبت و حس خوب را از این گیاهان دریافت کنند.

مراقبت از گیاهان آپارتمانی در منزل، کاری جالب و انرژی‌بخش است، اما ممکن است نگهداری از این گیاهان برای بعضی از افراد سخت باشد و نتوانند به‌درستی از گیاهان آپارتمانی خودمان محافظت کنند و با خراب‌ شدن آنها غمگین شوند.

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در نگهداری از گیاهان آپارتمانی با آن مواجه شویم، وجود آفات و کرم گلدان است. متاسفانه این آفات می‌توانند به گل‌ها آسیب زیادی وارد کنند و حتی باعث خشک‌شدن کامل یا از بین‌ رفتن گیاه شوند و به همین دلیل باید برای دفع آفات گیاهان سریعاً اقدام کنید.

برای اینکه بتوانید از زیاد شدن آفات گلدان جلوگیری کنید، پیشنهاد ما این است که اقدام به تهیه سم خاک گلدان کنید یا با استفاده از خدمات گل‌وگیاه در منزل این مشکل را برطرف کنید.

در این مقاله ما می‌خواهیم در مورد سم خاک گلدان صحبت کنیم و بگوییم که چطور می‌توانید با استفاده از مواد موجود در خانه، سم قوی و موثری برای خاک گلدان تهیه کرده و از آن برای آفت‌کشی استفاده کنید. همچنین با هم بررسی می‌کنیم که چطور می‌توانید از به‌وجودآمدن آفت و مخصوصاً کرم گلدان جلوگیری کنید تا گیاهان سالم‌تر و شاداب‌تری داشته باشید.

اگر به دنبال این هستید که در مورد سم خاک گلدان اطلاعات بیشتری کسب کنید و بتوانید با استفاده از سم مناسب، تمام آفات و حشرات گلدان را از بین ببرید، از شما دعوت می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل پیدایش آفات در خاک گلدان

کرم گلدان و آفت چگونه به وجود می‌آید؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده است که انواع کرم‌ها و آفات چگونه به وجود می‌آیند و به گیاه حمله می‌کنند؟ باید بدانید که دلیل اصلی رشد و گسترش این آفات، بستر مناسب خاک است. زمانی که خاک گلدان اسیدی باشد یا رطوبت خاک بسیار بالا باشد، محیط مناسبی برای رشد آفات فراهم می‌شود و چنین موجوداتی به سمت این محیط جذب می‌شوند.

جالب است بدانید که کرم در حالت عادی یک موجود کاملاً مفید برای خاک و زمین محسوب می‌شود و می‌تواند مواد مغذی موجود در خاک را تجزیه کند و آن را به خاک منتقل کند. اما در گلدان به‌خاطر کمبود فضا و منابع، کرم به آفت تبدیل می‌شود و از ریشه گیاهان تغذیه می‌کند که این موضوع برای گیاه شدیداً مضر خواهد بود.

بنابراین، این تصور اشتباه است که کرم خاکی را در گلدان قرار دهید و فکر کنید که برای گل و گلدان مفید است! یادتان باشد که وجود کرم فقط برای خاک باغ و باغچه مناسب است و به وارد شدن جریان هوا در داخل خاک کمک می‌کند. وجود کرم و آفت در گلدان، تنها به ریشه، ساقه و برگ‌های گیاه شما آسیب می‌رساند. بهترین کار این است که با استفاده از سم خاک گلدان یا آفت‌کش، کرم گلدان را از بین ببرید تا سلامتی و شادابی گیاه شما حفظ شود.

در یکی از مطالب وبلاگ هوم سرویز، تمام آفات گیاهان آپارتمانی و روش دفع آنها را به شما توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آفات گیاهان، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله آشنایی با انواع آفات گیاهان آپارتمانی را با دقت بخوانید.

روش‌های مناسب برای دفع آفت گلدان

روش‌های مناسب برای جلوگیری از رشد آفت و کرم گلدان چیست؟

حالا که می‌دانید آفات و کرم گلدان چقدر برای گیاهان شما مضر هستند، باید سریعاً برای از بین‌ بردن آنها اقدام کنید. بعضی از افراد، تنها از سم خاک گلدان برای دفع آفات استفاده می‌کنند؛ اما باید بدانید که برای از بین بردن آفات خاک، می‌توانید از راهکارهای طبیعی و رایگان نیز کمک بگیرید تا تمام آفات و حشرات خاک از بین بروند.

در ادامه چندین راهکار عالی برای جلوگیری از رشد آفات در خاک گیاه را به شما معرفی می‌کنیم:

1- تعویض خاک گلدان:

اولین راهکار موثر و کاربردی برای جلوگیری از رشد آفات در خاک گلدان این است که خاک گلدان موردنظرتان را به‌ صورت کامل تعویض کنید. کرم‌ها و آفات مختلف در خاک گلدان وجود دارند و شما با این کار می‌توانید آنها را از بین ببرید و از رشد آنها جلوگیری کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات مراقبت گل و گیاه هم ارائه میده؟ 90002021 گرفتن قیمت

تعویض خاک گلدان

2- غرقاب کردن گلدان:

یکی دیگر از راهکارهای مفید برای از بین بردن آفات خاک، غرقاب کردن است. برای انجام این روش، شما باید یک ظرف بزرگ‌تر از گلدان را پر از آب کنید و گلدان را در داخل آن قرار دهید، به‌گونه‌ای که تمام خاک گلدان زیر آب برود و بیرون نباشد و حدود 30 دقیقه، خاک گلدان را غرقاب کنید.

در این حالت، آفات و کرم‌های گلدان با کمبود اکسیژن مواجه خواهند شد و از بین می‌روند و می‌توانید مجدداً از همان گلدان استفاده کنید. البته دقت کنید که بعد از این کار، باید کمتر به گل آب بدهید تا آب موجود در خاک خشک شود و منجر به پوسیده‌ شدن گیاه نشود.

بهترین روش‌ها برای از بین بردن آفات گیاه

3- حرارت دادن به خاک:

راه دیگری که وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید، این است که به خاک گلدان حرارت بدهید تا آفات و کرم‌های موجود در آن از بین بروند. برای این کار نیاز است که خاک را در یک ظرف مناسب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید و به‌خوبی خاک را زیرورو کنید. با این کار آفات از بین خواهند رفت و می‌توانید مجدداً از همان خاک برای گیاه خودتان استفاده کنید.

روش‌های درست کردن سم خاک گلدان

روش‌های درست‌ کردن سم خاک گلدان در خانه

تا به اینجا به شما گفتیم که کرم گلدان و آفات چطور به وجود می‌آیند و با هم بررسی کردیم که چه روش‌هایی برای از بین‌ بردن این آفات وجود دارد؛ حالا می‌خواهیم چند روش برای درست‌ کردن سم خاک گلدان در خانه را بگوییم تا بتوانید از این روش‌ها استفاده کرده و سم خاک گلدان موثر و مفیدی برای گیاهان خودتان بسازید.

1- استفاده از حشره‌کش:

اسپری حشره‌کش، یکی از راحت‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید تا کرم گلدان و حشرات مضر دیگر را از بین ببرید. البته برای این کار باید اطمینان حاصل کنید که اسپری موردنظر برای گیاه ضرر ندارد.

معمولاً برای گیاهان آپارتمانی استفاده از حشره‌کش بی‌ضرر است؛ اما اگر نیاز است در این مورد بررسی انجام دهید، حتماً تحقیق کنید که برای گیاه شما مضر نباشد.

2- استفاده از محلول صابون مایع و روغن پخت‌وپز:

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای ساخت سم خاک گلدان استفاده کنید، صابون مایع و روغن پخت‌وپز است. برای این کار نیاز است که مقدار برابری از روغن پخت‌وپز و مایع صابون را استفاده کنید و آنها را با هم ترکیب کنید.

البته دقت کنید که مایع صابون کاملاً معمولی باشد و از صابون‌های آنتی‌باکتریال و… استفاده نکنید تا به گیاه شما آسیبی وارد نشود. سپس این موارد را به‌خوبی ترکیب کنید و در خاک گیاه بریزید تا آفات موجود را به‌صورت کامل از بین ببرد.

3- استفاده از پودر پوست تخم‌مرغ:

پودر پوست تخم‌مرغ، ترکیب دیگری است که می‌تواند به حشرات و کرم‌های موجود در خاک گلدان بچسبد و به‌ مرور زمان زندگی را برای آنها دشوار کرده و باعث ازبین‌رفتن آنها شود.

برای این کار، اجازه دهید پوست تخم‌مرغ کاملاً خشک شود و سپس آن را با استفاده از دستگاه آسیاب، کاملاً پودر کنید و در خاک گلدان بریزید. پس از ریختن پودر پوست تخم مرغ مشاهده می‌کنید که آفات موجود در گلدان به‌راحتی از بین می‌روند.

درست کردن سم خاک گلدان با پوست تخم مرغ

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله در مورد سم خاک گلدان صحبت کردیم و گفتیم که چرا آفات مختلف در گلدان به وجود می‌آیند و چه ضرری برای گیاهان آپارتمانی شما خواهند داشت. همچنین با هم بررسی کردیم که برای از بین‌ بردن آفات و جلوگیری از رشد آفات از چه روش‌هایی می‌توانید استفاده کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات مراقبت گل و گیاه هم ارائه میده؟ 90002021 گرفتن قیمت

در انتها نیز بررسی کردیم که چه روش‌هایی برای ساخت سم خاک گلدان وجود دارند و چطور می‌توانید انواع آفات موجود در خاک گلدان را از بین ببرید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که در مورد سم خاک گلدان اطلاعات بیشتری کسب کنید و با کمک نکات گفته شده، از آفت‌زدگی گیاهان زیبای خودتان جلوگیری کنید.

اگر صاحب باغ هستید و دوست دارید از درختان باغ و محصولات آنها مراقبت کنید، باید سمپاشی درختان میوه را به‌موقع انجام دهید تا تمام آفات و حشرات داخل درخت از بین برود و بازدهی درختان باغ شما بیشتر شود.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و دعوت می‌کنیم سایر مقالات مانند روش مراقبت و تکثیر گیاه بنجامین را در وبلاگ هوم سرویز بخوانید و با نکات مهم در نگهداری شفلرا آشنا شوید.

برای دریافت خدمات مختلف هوم سرویز هم کافی است به سایت و اپلیکیشن هوم سرویز مراجعه کنید تا بتوانید از 400 خدمات متنوع هوم سرویز استفاده کنید.

هوم سرویز با ارائه خدمات باغبانی نظیر اجرای سیستم آبیاری قطره ای، آماده ارائه خدمات گل و گیاه به شما عزیزان است تا بتوانید از گیاهان و درختان خود بهتر مراقبت کنید و همواره شاهد سرسبزی و طراوت گلدان ها و باغچه خود باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *