درمان خونریزی های نامنظم قاعدگی

درمان خونریزی های نامنظم قاعدگی : بی نظمی قاعدگی یا خونریزی های نامنظم قاعدگی از مواردی است که بانوان در صورت مواجهه با آن می بایست سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند ؛ چرا که بی نظمی در قاعدگی می تواند بیانگر وجود یک بیماری جدی در بدن باشد و تنها راه تشخیص دقیق آن به عهده متخصص زنان می باشد. ( بهترین متخصص زنان در تهران )

به دلیل اهمیت بالای این موضوع سعی کرده ایم در مقاله پیش رو ؛ توضیحاتی جامع ، پیرامون خونریزی های نامنظم قاعدگی ، شیوه تشخیص و درمان این عارضه ارائه نماییم.
قاعدگی چیست ؟

منظور از قاعدگی یا اصطلاحا پریود ، به بازه زمانی ای گفته می شود که بافت پوشاننده دیواره داخلی رحم ، از هم پاشیده شده و در قالب خون از رحم بانوان تخلیه می گردد.

پروسه قاعدگی با آغاز بلوغ دختران ، شروع شده و تا فرا رسیدن دوران یائسگی ( خاتمه قاعدگی ) که تقریبا در سنین 45 – 55 سالگی رخ می دهد ، تداوم دارد.

درمان خونریزی های نامنظم قاعدگی
خونریزی های نامنظم قاعدگی چیست ؟

سیکل قاعدگی ، در حالت نرمال می بایست 28 روز به طول بیانجامد ، گرچه لازم به ذکر است که این بازه زمانی ممکن است در هر فردی متفاوت از دیگری باشد.

در صورتی که بازه زمانی قاعدگی ، بیشتر از 35 روز طول کشیده و سیکل قاعدگی او به صورت ماهیانه با تغییراتی مواجه گردد ؛ فرد دچار قاعدگی نامنظم شده یا در اصطلاح پزشکی ، الیگومنوره در وی به وقوع پیوسته است.
علل خونریزی های نامنظم قاعدگی :

خونریزی نامنظم قاعدگی می تواند در اثر علل گوناگونی ، حادث گردد ؛ گرچه در این میان برخی عوامل وجود دارند که می توانند منجر به افزایش احتمال ابتلا به قاعدگی نامنظم گردند.

لازم به ذکر است که اکثر قریب به اتفاق این عوامل ، با تولید هورمون های بدن در ارتباط می باشند.

توجه داشته باشید که به طور کلی ، دو هورمون تحت عناوین پروژسترون و استروژن بر پروسه قاعدگی اثر گذاشته و در واقع موظف به تنظیم سیکل قاعدگی می باشند.

تغییراتی که در طول زندگی رخ می دهند ، نظیر بلوغ ، بارداری ، شیردهی ، زایمان و یائسگی از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیمی بر روی توازن این هورمون ها داشته و بدن را دستخوش تغییرات بسیاری همچون خونریزی های نامنظم قاعدگی و غیره می کنند.
تشخیص خونریزی های نامنظم قاعدگی :

در راستای تشخیص علت خونریزی های نامنظم قاعدگی ، پزشک متخصص زنان موارد زیر را مورد توجه قرار می دهد :

پزشک متخصص در ابتدا اقدام به اخذ یک شرح حال دقیق از بیمار در رابطه با سن او ، تعداد دفعاتی که زایمان داشته ، داروهایی که به مصرف می رساند ، جراحی هایی که انجام داده و این که الگوی خونریزی نامنظم قاعدگی وی چگونه است ؛ می نماید.

پس از آن پزشک به منظور بررسی حفره رحم بیمار جهت تشخیص پولیپ رحم ، وجود کیست تخمدان و بررسی الگوی شکل تخمدان جهت تعیین پلی کیستیک بودن آن ؛ درخواست یک سونوگرافی دقیق می نماید.

توجه داشته باشید که پزشک در این راستا ، الگوی جلوگیری از بارداری را نیز مدّ نظر قرار می دهد.

ضمنا به منظور تعیین وجود یا عدم وجود اختلال در پرولاکتین ( هورمون های تیروئید ) ، بیمار تحت یک بررسی هورمونی کامل نیز قرار خواهد گرفت.

در انتها لازم به ذکر است که پزشک متخصص زنان جهت بررسی احتمال وجود عفونت واژینال و ردّ بارداری ، درخواست یک معاینه کامل واژینال نیز می نماید.

درمان خونریزی های نامنظم قاعدگی
درمان قاعدگی نامنظم :

به طور کلی در صورتی که افراد در طول سال های باروری با قاعدگی نامنظم روبرو شوند ، می بایست جهت بررسی علت خونریزی های نامنظم قاعدگی و شروع درمان خونریزی های نامنظم قاعدگی ، به یک جراح و متخصص زنان متبحر و مجرب مراجعه نمایند.

البته لازم به ذکر است که در طول دوران بلوغ و همچنین ایام نزدیک به یائسگی نیازی به درمان نمی باشد.